Dodany: 2011-12-19 11:41:37

 

AgatOd wieków człowiek czuje nieodpartą potrzebę ozdabiania się w różny sposób. Zwłaszcza u płci pięknej jest ona szczególnie silna. Służyły temu kamienie szlachetne i półszlachetne takie jak agat. Stanowiły one tańszy ale równie dekoracyjny ekwiwalent tych najrzadszych, podobnie jak dziś kryształy swarovski używane są w zastępstwie tych naturalnych.

 

Kryształy swarovski są jednak otrzymywane sztucznie a agat jako kamień półszlachetny wciąż pozostanie tworem naturalnym, co przekładać się będzie na jego wartość rynkową.

 

Już od czasów starożytnej Grecji agaty stosowane były jako materiał ozdobny i jubilerski, gdyż charakteryzują się przepiękną strukturą warstwową o różnorodnych kolorach. Ponieważ są one dość blade w naturalnym surowcu, często praktykuje się sztuczne ich barwienie.

 

W przeciwieństwie do zwartego agatu, kryształy swarovski są przezroczyste i ozdabiane szlifem fasetowym a nie polerowane na gładko. Agaty są bardzo często wykorzystywane w jubilerstwie jako materiał, z którego wykonuje się kamee i gemmy oraz korale, sygnety i brosze..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Agat
Nick: